Mustafa Denizli Röportajı - III - Antu.com

 

Mustafa Denizli Röportajı - III
Bir yönetim uzun araştırmalardan sonra, uzun tartışmalardan sonra takımının başına getireceği teknik adamını seçer. Bu seçimin bir tek nedeni vardır; Ona inanması ve güvenmesi. Bana inanan ve güvenen insanların bir aşamada bana farklı yaklaşmaları çok kabul edilebilir bir şey değildir. Dolayısıyla benim özellikle Fenerbahçe’de yapmaya çalıştığım; medya kendisine çıkacak malzeme arıyor, bu malzemeyi en bol bulduğu camia da Fenerbahçe o yıla kadar.

Ben bir şey getirdim, sayın başkana da onu söyledim. Ben zaten konuşmayı çok seven bir insan değilim. Mecbur olduğum konularda zaten konuşmak durumundayım camiamla ilgili, maçlarla ilgili. Zaten onları bilgilendiriyorum ama benim medyada hergün konuşacak bir şeyim olmaz. Bir de “Çok fazla kimsenin de olmasın” dedim. Çünkü herkes birilerinden bir şeyler almak istiyor. Eğer bu almalar organize değilse, bir ortak düşüncenin ürünü değilse bu konuşmalar; o zaman herkes kendi düşüncesi doğrultusunda konuşuyor, bu düşüncelerinin içine teknik konular da giriyor. Teknik konularda yapılan konuşmalar beni son derece zor durumda bırakıyor.O teknik konularda yapılan konuşmaların arkasından özellikle futbolcular “Acaba bu hocanın fikri mi?” diye düşünürler. Bir yönetici kendi fikrini söylüyordur ama onlar farklı düşünebilir. Ben halbuki futbolcularımla ilgili direk negative konuşma hiç yapmam. Negatif konuşmaları sadece kendi içimizde yaparız. Bizim yapacağımız yerler vardır. Bizim yapacağımız yerlerden eğer dışarıya haber sızıyorsa bir çatlak var demektir. Önce onu kapatmak lazım.

Bunun üzerinde uzun süre uğraştım Fenerbahçe’nin farklılığı oradaydı. Medyayla çok içli dışlıydı. Galatasaray’da bu kadar içli dışlılık yoktu. Daha kapalıydı. Kapalı olmak kulüplerin avantajı, takımın değil. Takımın daha sonra once kulübün.

Mesela once tepki aldım. İdmanların vazgeçilmez grupları vardır. Her idmanı izlerler. Ben Fenerbahçe’ye geldiğim zaman idmanları taraftara kapattım. Millet işte, “Takımı bizden kaçırıyor” diye bir tepki koydu. Sezon başlamadan gruplar geldi Samandıra’ya, istifaya davet ettiler beni lig başlamadan. Bunların hepsi doğal şeylerdir. Ben bir tek şey için yaptım. Başında bulunduğum takımın başarısı için yaptım. Yoksa hiç kimse takımını ayrılmaz parçası olan taraftardan uzaklaştırmaz.

Taraftarlı idman, hiç bir camiaya başarıda katkı payı sağlamamıştır. Tam tersine başarısızlıklara zemin hazırlamıştır. Bunu anlatmaya çalıştım Fenerbahçe taraftarına. Bunu takımını o manada seven insanlar büyük anlayışla karşıladı. Bazı gruplar ilk dönemde uyum göstermedi buna. Dediğim gibi istifaya davet ettiler beni.. Halbuki ben keyfim için değil, tamamen takımla bir ortak çalışmayı ortaya çıkarmak için yaptım.

Antrenman konsantrasyonu denilen bir hadise vardır. Eğer sen taraftarınla o antrenmanı yapıyorsan, antrenman konsantrasyonunu sağlaman mümkün değildir. Taraftarlar ne olursa olsun seni benden fazla, Metin’i senden fazla sevebilirler ve bu sevgilerini idmanda ortaya koyarlar. Kimini alkışlayarak, kimine olumsuz sesler çıkararak ve bir olumsuzluk başlar takımın içinde.

Ben takım kaptanını ve takımı sezon öncesi topladım ve hepsine kesin bir ifade kullandım, “Eğer tribünler bireysel olarak futbolcu çağırırlarsa bir tanenizin gittiğini görmeyeceğim”. Rüştü’yü mü çağırdılar 11 kişi el ele… 11 kişi Rüştü… Anderson’u mu çağırdılar, takım tribune…

Taraftar şunu öğrensin; takım parçalardan oluşan bir bütündür. Parçalara ayırmayın. Tabi ki bazılarını farklı seviyorsun, bazılarını farklı kalitede buluyorsun. Bunu ben de buluyorum zaten taraftarın bulmasına gerek yok. Benim de kadromdaki futbolcularımın tamamını eşit sevme şansım yok. Öyle bir şey olamaz zaten sevginin standardı yok. Biri daha sempatiktir, gençtir. Biri daha az konuşkandır, asık suratlıdır. Sevgi değişir ama verdiğin karar değişmez. Benim kararlarımın futbolcunun sempatik ya da antipatik olmasıyla hiç bir alakası yoktur. Takım için verilmiş kararlardır.

Bir keresinde bir futbolcum sormuştu “Hocam hep yanınızda kulübede oturuyoruz” diye , ben de “ ben sevdiklerimi yakın olalım diye yakınımdan ayırmam” demiştim. Bir de bunu getirmeye çalıştım Fenerbahçe’ye ben, yani tribünler bunu anlamaya başladı. Tabi her yenilik tepki çeker ama bu yenilikler tamamen takım için.

Taraftar bunu her zaman bilsin, şu an yine yapmaya başladılar. Ben de Roberto Carlos’u çok seviyorum. Dünyanın en büyük futbolcularından biri olduğunu biliyorum. O farklı bir şey ama ona olan sevgilerini diğerlerine olumsuz bir şekilde yollamasınlar. Takımın bir bütün olduğunu unutmasınlar. Bunları ortadan kaldırmak içinr toplu haraket etmek lazım. Bunu yaptık o sene.
Antu.com: Fenerbahçe’yi bu sezon futbol olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa Denizli: Burada hariçten gazel okumak kolay birşeydir ve pek de doğru bulmuyorum açıkçası ancak çerçeve olarak baktığın zaman, Şampiyonlar Ligi’nde fevkalade başarılı. Bu grupta toplanan 8 puan ve dışarıda oynanan 3 maç olmasına rağmen, tek mağlubiyetle devam etmesi son derece güzel bir tablo. Bana gore de 11 puanı mutlaka toplayacaktır. Belki de bu gruplardan toplanan en yüksek puan olacaktır. Bence Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nin bu barajını aşacaktır. Rekor puan Fenerbahçe’nin elinde olacaktır.

Fenerbahçe 2 tane farklı görüntü veriyor. İkisini de kendisi yaşıyor. Biri Şampiyonlar Ligi’ndeki Inter maçı hariç görüntüsü, biri ligdeki görüntüsü. Fenerbahçe şu anda doğru tercihte. Yani yüksek konsantrasyonunu Şampiyonlar Ligi’ne taşıması çok doğru. Fenerbahçe’nin ona ihtiyacı var. Yani Fenerbahçe 100 yıllık tarihinde defalarca şampiyon olmuş, Fenerbahçe için Türkiye Ligi bir araçtır, amaç öbür taraftır. Sen düşünebiliyor musun, Fenerbahçe bu gruptan çıkacak, bir üst turda eşleşeceği takımı elediği günün Türkiye’sini bir düşün. Bugün bu şansa Fenerbahçe sahip. Hatta Beşiktaş sahip. Yani bir üst turda da onların rakiplerini elediğini düşün, Türkiye Fenerbahçe’nin şampiyonluğunda mı bu kadar sokağa dökülecektir, yoksa burada mı?

Burada aracı unutmayacaksın. Araç nedir? İlk 2… Bir takım her sene şampiyon alacak diye bir şey yok. Seni oraya taşıyacak olan yeri bulacaksın. Bir defa birinci hedefin ilk ikinin içinde olmak. Şampiyon olarak o hedefi bulursan çok daha güzel. O ayrı bir keyif. Bence artık Fenerbahçe’nin bu tarafı düşünmesi lazım. Buranın keyfini anlayıp bu arenada başarılı olabilecek futbolcu tercihlerini yapması lazım. Yani bir tek Roberto Carlos yetmiyor. Real Madrid Şampiyonlar Ligi’ni kazanırken kadrosunda birkaç tane Roberto Carlos vardı.

devamı için tıklayınız


04.12.2007

Haber Ara

De’Longhi Treviso Basket 58-71 Fenerbahçe Beko
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, İtalya’daki ilk hazırlık maçında De’Longhi Treviso Basket ile karşılaş ...

İdman Notları
Süper Lig Cemil Usta Sezonu`nun 5. haftasında MKE Ankaragücü ile 21 Eylül Cumartesi günü Ülker Stadyumu Fenerb ...

İdman Notları
Süper Lig Cemil Usta Sezonu 5. haftasında MKE Ankaragücü ile Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Ko ...

MKE Ankaragücü Maçının Hakemi Açıklandı
Takımımızın, 21 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’da Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nd ...

"Kural Hataları Var"
Başkanımız Ali Koç, kadın voleybol takımımızın sponsorluk anlaşmalarının kamuoyuna duyurulduğu basın toplantıl ...

İdman Notları
Fenerbahçemiz, MKE Ankaragücü ile Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde 21 Eylül Cumart ...

"Bireysel Hatalar Olabilir"
Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, Aytemiz Alanyaspor karşılaşmasının ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bu ...

Alanyaspor 3-1 Fenerbahçe
Fenerbahçemiz, Süper Lig Cemil Usta Sezonu’nun 4.haftasında deplasmanda Aytemiz Alanyaspor ile karşılaştı. Fut ...

İlk Onbirimiz
Fenerbahçemizin, Alanyaspor karşısındaki ilk onbiri: Altay, Jailson, Zanka, Ozan, Dirar, Tolga, Gustavo, De ...

Başkanımız ve Yöneticilerimizden TFF`ye Ziyaret
Başkanımız Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, TFF`nin Riva`daki merkezine nezaket ve `hayırlı olsun` ziyare ...

Hazırlıklar Tamanlandı
Fenerbahçemiz, Alanyaspor ile deplasmanda oynayacağı maçın hazırlıklarını sabah saatlerinde Can Bartu Tesisler ...

Alanyaspor - Fenerbahçe
Takımımız, Süper Lig Cemil Usta Sezonu’nun 4. haftasında yarın Alanyaspor’a konuk oluyor. Bahçeşehir Okulları ...

Fenerbahçe Beko 64-69 Partizan
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, Romanya’da düzenlenen League of the 4 Hazırlık Turnuvası’nın final maç ...

İdman Notları
Fenerbahçemiz, Alanyaspor ile deplasmanda oynayacağı maçın hazırlıklarını sabah saatlerinde Can Bartu Tesisler ...

Turnuva`da Rakibimiz U-BT Cluj-Napoca
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, 2019-20 sezonu hazırlıkları kapsamında katılacağı ilk turnuva olan “Le ...

İdman Notları
Fenerbahçemiz, deplasmanda Alanyaspor ile oynayacağı Süper Lig Cemil Usta Sezonu 4. hafta maçının hazırlıkları ...

Fenerbahçe Beko Hazırlıklarını Sürdürüyor
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, yeni sezon hazırlıklarını Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda yaptığı ...

Takımımızın Oyuncu Kadrosu Açıklandı
Futbol Takımımızın 2019-2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonu’nun ilk devresinde forma giyecek oyuncu kadrosu açıkl ...

İdman Notları
Fenerbahçemiz, deplasmanda Alanyaspor ile oynayacağı lig maçının hazırlıklarını sabah saatlerinde Can Bartu Te ...

Alanyaspor Maçının Hakemleri Açıklandı
Fenerbahçemizin deplasmanda Alanyaspor ile oynayacağı Süper Lig Cemil Usta Sezonu 4. hafta maçını Halis Özkahy ...
Sayfa: 1.2.3.4.5.6.7.8.9....1284


antu com ios app


Antu.com Fenerbahçe Taraftarının Resmi Sitesi
Copyright © 1997-2019 Antu.com